Node js ile txt dosyasına yazı yazmak

Node js ile txt dosyası oluşturup bu dosyaya yazı yazmayı göstereceğim. Bir projemizde mail loglarını txt dosyasında tutalım dedik. Orada kullandım. Buraya da yazayım belki birisinin işine yarar, zor değil zaten.

Dosya okuma, yazma işlemleri için node js’nin fs (File System) modülün kullanacağız. Bunu çağırmamız gerekiyor.  Ve devamında appenFile ile dosyaya yazı yazabilirsiniz.

const fs = require('fs');
fs.appendFile('mailLogs.txt', "derinkod.com'a hoş geldiniz. ", (err) => {
  if (err) throw err;
});

Yukarıdaki örnek kodda mailLogs.txt adında bir dosya eğer yoksa oluşturuyor. Sonra içerisine derinkod.com’a hoş geldiniz. yazıyor.

 

“Node js ile txt dosyasına yazı yazmak” üzerine 2 yorum.

 1. Sadece yazıyı eklemesi değil. Her bir değeri alt alta ekliyor mu o önemli. Her defasında farklı değişkenli bir metodu sadece tek sıraya mı yazıyor bu önemli.

  1. Merhaba dediğini tam olarak anlamadım ama benim log dosyama bu şekilde yazıyor. İlk olarak dosyayı oluşturuyor dosya varsa alt alta bu şekilde yazdım. Örneğe göre örnek verecek olursam dosya kaydım şu şekilde her işlemde alt alta yazıyor. Şuna dikkat etmek gerekiyor. Log tutuğumuz dosyanın build alınan klasör dışında etkilenmeyen dizinde olması lazım ki her deployda silinmemesi gerek. Yoksa önceki loglar yalan olur.

   örnek log çıktım bende böyle
   “derinkod.com’a hoş geldiniz. “,
   “derinkod.com’a hoş geldiniz. “,
   “derinkod.com’a hoş geldiniz. “,
   “derinkod.com’a hoş geldiniz. “,

Bir cevap yazın