MERN stack nedir?

Bir yazılım ürününü geliştirmek için kullanılan programlama dilleri, kütüphaneler, sunucular, UI / UX çözümleri, geliştiriciler tarafından kullanılan araçlar vs bunların tümü yazılımın, o şirketin  technology stack (teknoloji yığını) nı oluşturur.

MERN stack denilen olayda MongoDB, Express, React / Redux ve Node.js ‘ teknolojilerinin kısaltmasından oluşur.  Modern tek sayfalık uygulamalar üretmek için tercih edilen en popüler teknoloji yığınlarından birisidir.

MongoDb : Açık kaynak olarak geliştirilmiş,  doküman tabanlı NoSQL veritabanıdır.  Veriler JSON tipinde dökümanlarda saklanır.

Express Js : NodeJS işlevlerini ve yapılarını kullanarak bir sitenin backend tarafını oluşturmak için kullanılan  bir frameworktür.

React Js :  Genellikle tek sayfalık (single page) uygulamalar geliştirmek için kullanılan açık kaynaklı bir javascript kütüphanesidir.

Node Js : Javascript ile sunucu tarafında kod yazabileceğiniz ortamdır. Javascripti tarayıcı yerine serverda çalıştırmak için kullanılır.
Ben ne zamandır React, Node js vs öğrenirken  örnek  olsun diye uçtan uca  uygulama geliştireyim diyordum. Meğerse benim dediğim uçtan uca kavramı aslında bu mern terimi oluyormuş.
.

Şöylede bir kaç stack örneği yazalım.
Mevn Stack = (Mongodb, exprees , Vue js, Node js)
Mean Stack = (Mongodb, exprees , Angular js, Node js)
Lamp Stack =  (Linux, Apache, MySQL ve PHP)

Google, Facebook, Pinterest vs birçok büyük teknoloji firmasının kullandıkları teknolojileri listeleyen bir site paylaşayım bakarsınız.   https://stackshare.io/stacks

Bir cevap yazın